Ojciec Święty zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37. Na wieść o jego śmierci rozdzwoniły się kościelne dzwony. W kraju ogłoszono kilkudniową żałobę, która trwała do piątku - 8 kwietnia 2005 roku, czyli do dnia pogrzebu. Ten dzień był dla większości Polaków dniem wolnym od pracy. Prawie wszyscy oglądali telewizyjną transmisję z ceremonii pogrzebowych, łącząc się w modlitwie z uczestnikami nabożeństwa. Odwołano imprezy, odprawiano specjalne nabożeństwa w kościołach, wywieszono flagi z kirem na kościele, kąciki pamięci, apele i modlitwy w szkołach, portrety Jana Pawła II w oknach domów, nastrój powagi i smutku po śmierci Ojca Świętego - wszystko to można było zauważyć na terenach całego kraju.      

Testament Jana Pawła II - dokument napisany przez papieża Jana Pawła II i zapieczętowany papieską pieczęcią, który odpowiada ostatniej woli ludzi świeckich.

 

Testament ten wzorowany był na testamencie papieża Pawła VI. Pierwszy wpis w testamencie jest datowany na 6 marca 1979, a ostatni na 18 marca 2000 roku. Poszczególne wpisy powstawały w czasie papieskich rekolekcji. Dokument jest napisany po polsku i zawiera między innymi polecenia dotyczące jego pochówku oraz prywatnych zapisków. Wykonawcą ostatniej woli Jana Pawła II ma być jego wieloletni osobisty sekretarz abp Stanisław Dziwisz.

Pogrzeb Jana Pawła II odbył się w piątek 8 kwietnia 2005 roku. Trumna wykonana z prostych desek z drewna cyprysowego (symbolu nieśmiertelności) ustawiono wprost na rozłożonym na bruku placu św. Piotra dywanie. Mszy świętej koncelebrowanej przez kolegium kardynalskie patriarchów katolickich Kościołów wschodnich przewodniczył dziekan kolegium, kardynał Joseph Ratzinger (jedenaście dni później wybrano go na nowego papieża). Uczestniczyło w niej na placu św. Piotra ok. 300 tysięcy wiernych oraz 200 prezydentów i premierów, a także przedstawiciele wszystkich wyznań świata, w tym duchowni islamscy i żydowscy. W całym Rzymie przed ekranami rozstawionymi w wielu miejscach miasta zgromadziło się 5 mln ludzi, w tym ok. 1,5 mln Polaków. Po zakończeniu nabożeństwa żałobnego, w asyście tylko duchownych z całego otoczenia, papież został pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra na Watykanie, w krypcie Jana XXIII, beatyfikowanego w 2000 roku. Prosty grobowiec o głębokości 1,7 m, przykryty marmurową płytą z napisem "Ioannes Paulus II 1920-2005", jest spełnieniem zapisu z testamentu, który mówił o "prostym grobie w ziemi". Grobowiec Jana Pawła II znajduje się w krypcie w pobliżu miejsca, gdzie wg tradycji znajduje się grobowiec św. Piotra.

Źródła:
http://www.zegocina.pl/aktual/2005/kwiecien/papamortusest.htm

Za stronę odpowiada Magdalena Pigłowska

Powrót