powrót

DZIECIŃSTWO     

Witamy w serwisie poświęconym jednemu z największych Polaków, człowiekowi, który swoją działalnością zmienił oblicze ziemi.

Jeszcze w kwietniu 2005 r., z inicjatywy klasy 2g, nasza szkoła postanowiła ubiegać się o nadanie Gimnazjum nr 1 w Polkowicach imienia Jana Pawła II.  W maju Rada Samorządu Uczniowskiego przygotowała referendum. Uczestniczyli w nim uczniowie, rodzice, nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły. W wyniku głosowania za przyjęciem Polskiego Papieża na patrona szkoły opowiedziało się 92,36% osób biorących udział w referendum.

Nasza klasa - 2h - tworząc stronę internetową postanowiła przybliżyć tę niezwykłą postać, jaką był niewątpliwie Jan Paweł II. Przedstawimy najważniejsze momenty życia, najbardziej znane słowa oraz wszystko, co wiąże się z Polskim Papieżem. Miłego surfowania!

Karol Wojtyła urodził się 18 maja w Wadowicach. Gdy miał niespełna 9 lat stracił matkę, w wieku 12 lat - jedynego brata, a gdy był na początku studiów, umarł mu ojciec. Przerywając polonistykę na Uniwersytecie Jagielońskim, odbył studia seminaryjne w warunkach konspiracyjnych. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 r. w katedrze na Wawelu z rąk abp. Adama Stefana Sapiehy W wieku zaledwie 38 lat, 4 lipca 1958 r., został mianowany biskupem pomocniczym krakowskim i biskupem tytularnym Ombi. Sakrę biskupią przyjął 28 września 1958 r. w katedrze na Wawelu z rąk abp. Eugeniusza Baziaka.

 

 

13 stycznia 1964 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. Trzy lata później, 26 czerwca 1967 r., został kreowany kardynałem prezbiterem. Wybrany papieżem 16 października 1978 r., przybrał imię Jan Paweł II. Uroczyście zainaugurował pontyfikat 22 października 1978 r.

Jego ponad 26-letni okres służby w Kościele powszechnym okazał się najdłuższym pontyfikatem w XX stuleciu i trzecim co do długości w dziejach Kościoła.


(amatorski film w formacie wmv,
40 s., ok. 3 MB)

 

Był jednocześnie najbardziej rekordowym, i to pod wieloma względami, np. co do liczby podróży zagranicznych - 104 i odwiedzonych podczas nich krajów - 129, przemierzonych kilometrów - prawie 1,3 mln, przeprowadzonych beatyfikacji - 148 i kanonizacji - 51 oraz ogłoszonych podczas nich błogosławionych - 1343 i świętych - 482.

 

Opracował Bartosz Sokół na podstawie biografii Jana Pawła II ze strony http://andrzej.kai.pl/ekai/papiez/

SZKOŁA

STUDIA

POSŁUGA KAPŁAŃSKA  

OKRES BISKUPI

WYBÓR NA PAPIEŻA

I PIELGRZYMKA
DO POLSKI

II PIELGRZYMKA
DO POLSKI

III PIELGRZYMKA
DO POLSKI

IV PIELGRZYMKA
DO POLSKI

V PIELGRZYMKA
DO POLSKI

VI PIELGRZYMKA
DO POLSKI

VII PIELGRZYMKA
DO POLSKI

VIII PIELGRZYMKA
DO POLSKI

PIELGRZYMKI
ZAGRANICZNE

ZAMACH
NA PAPIEŻA

POGRZEB

NAUKA PAPIEŻA

TWÓRCZOŚĆ

ZAINTERESOWANIA

FILM I LITERATURA

DROGA
DO IMIENIA

LINKI