W ciągu całego pontyfikatu Jana Pawła II ukazało się wiele dzieł i filmów dokumentujących jego życie.

Papież i film

Premiera kinowa (światowa): 2005-11-17
Premiera kinowa (Polska): 2006-03-3

Jon Voight - Papież
Cary Elves - Karol Wojtyła (w młodości)
Wenanty Nosul - ksiądz Stanisław Dziwisz
Christopher Lee - kard. Stefan Wyszyński
Ben Gazzara - kard. Agostino Casaroli
James Cromwell - kard. Adam Sapieha
Robert Mazurkiwicz - Ojciec Karola
Andrzej Żarnecki - Profesor Kierk
Ettore Bassi - Gabriel
Robert Gonera - Tadeusz

Gatunek: biograficzny
Kraj: Włochy / USA / Polska
Czas trwania: 128 min.

Karol - papież, który pozostał człowiekiem

Premiera kinowa: 2006-10-13

Piotr Adamczyk - Karol Wojtyła
Dariusz Kwaśnik - Ojciec Stanisław
Michele Placide - Doktor Buzzonetti
Jan Frycz - Doktor Buzzonetti (polski głos)
Adriana Asti - Matka Teresa
Danuta Szaflarska - Matka Teresa (polski głos)

Gatunek: dramat biograficzny
Kraj: Włochy / Polska
Czas trwania: 153 min.

Karol - człowiek, który został papieżem

Premiera kinowa: 2005-06-17

Piotr Adamczyk - Karol Wojtyła
Małgorzata Bela - Hania
Raoul Bova - Tomasz Zaleski
Hristo Shopov - Julian Małek

Gatunek: biograficzny
Kraj: Francja / Polska / Włochy
Czas trwania: 164 min.

Czyńcie to na moją pamiątkę

Film jest relacją z najważniejszych uroczystości roku liturgicznego, wspaniała opowieść o tym jak papież Jan Paweł II przeżywa w Rzymie te największe tajemnice chrześcijaństwa. Jest to przekaz tym piękniejszy, że przedstawiony na tle wielowiekowej historii świata chrześcijańskiego, ilustrowany niezwykłą  muzyką i obrazami najwybitniejszych dzieł malarstwa,  rzeźby i architektury sakralnej.

Wytwórnia/Dystrybutor: Warner Bros
Rok premiery: 1999

Pontyfikat spełnionych nadziei

Jan Paweł II - "Pontyfikat Spełnionych Nadziei" to film dokumentujący najważniejsze wydarzenia z pontyfikatu Papieża-Polaka. Zawiera relacje z licznych pielgrzymek, wygłoszonych homilii, spotkań z najbardziej wpływowymi postaciami współczesnego świata (takimi jak Clinton), a także przypomnienie najbardziej dramatycznych wydarzeń związanych z zamachem na Ojca świętego. Film został zrealizowany przez telewizję Watykańską (Centro Televisivo Vaticano) w oparciu o oficjalne materiały zebrane w czasie wieloletniego pontyfikatu Jana Pawła II.
Dzięki temu powstało unikalne dzieło, które jest wybitnym świadectwem jednego z najdłuższych i najbardziej znamiennych pontyfikatów w historii Kościoła. Produkcja ta stanowi niezwykłą opowieść o życiu i misji Jana Pawła II i jest skierowana do każdego, komu duszpasterska posługa Jana Pawła II zapadła w serce.

Wytwórnia/Dystrybutor: WarnerBros
Czastrwania:60minut
Rok premiery: 2002

Nie lękajcie się

Podróż śladami Polaka, któremu pisane było zostać pierwszym papieżem z Polski. Film prezentuje dokumentalne zdjęcia i wywiady z papieżem.  Jest to poruszający dokument ukazujący najważniejsze wydarzenia z życia Jana Pawła II, największego autorytetu moralnego wszechczasów.

Wytwórnia/Dystrybutor: Warner Bros
Rok premiery: 1999

Papież i literatura

Młode lata papieża

Jest to historia pierwszego okresu życia przyszłego papieża - od jego narodzin do święceń kapłańskich. Akcja książki rozpoczyna się w roku 1920. Kiedy w Wadowicach przychodzi na świat Karol Wojtyły, wojska bolszewickie rozpoczynają natarcie na Polskę. Lolek ma trzy miesiące, gdy bolszewicy zostają pokonani pod Warszawą. Zostają przedstawione kolejne etapy jego życia: śmierć matki, rozpoczęcie nauki w gimnazjum, śmierć brata, nauka w szkole, matura i przeprowadzka do Krakowa, gdzie rozpoczyna studia polonistyczne. Tutaj styka się ze światem kultury, prezentuje własne utwory, a nawet występuje w wodewilu. Ten spokojny okres przerywa wybuch wojny, któremu - także w osobistym życiu Wojtyły - towarzyszą niezwykle dramatyczne okoliczności. Pierwsze miesiące okupacji to intensywna praca intelektualna - pisze swoje młodzieńcze utwory literackie, przeżywa eskalację hitlerowskiego terroru, żegna najbliższych (śmierć ojca) i coraz poważniej myśli o powołaniu kapłańskim. Wreszcie, w czasie konspiracyjnej pracy w Teatrze Rapsodycznym i "legalnej" pracy robotnika w Zakładach Solvay, decyduje się na wstąpienie do seminarium duchownego. Po zakończeniu wojny zostaje wyświęcony i wyjeżdża na studia do Rzymu. Ma 26 lat. W książce zostały wykorzystane liczne wspomnienia o Wojtyle jego znajomych z lat szkolnych i studenckich, własne teksty przyszłego papieża (wprowadzają one kolejne wątki), a także źródła historyczne (prasa z tego okresu, wypowiedzi znanych osób).

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Czerwiec 2005
ISBN: 83-7469-071-2
liczba stron: 328
wymiary: 145 x 205 mm
okładka: twarda

Papież nieśmiertelny

Wyczerpująca biografia zmarłego Ojca Świętego Jana Pawła II - głowy Kościoła katolickiego, biskupa Rzymu, a także poety, dramatopisarza, filozofa, zapalonego narciarza i kajakarza, którego działalność w okresie pontyfikatu doprowadziła do upadku komunizmu w Europie Wschodniej. Opublikowana po raz pierwszy w 1995 roku biografia została uzupełniona o testament Jana Pawła II oraz kalendarium pontyfikatu obejmujące okres aż do śmierci papieża w 2005 roku.

Z Papieżem po świecie

Książka ta przedstawia wydarzenia związane z osobą i pontyfikatem Jana Pawła II, których byłem uczestnikiem od października 1978 roku do końca lipca 2004. Większość moich wspomnień dotyczy dziennikarskich podróży z Janem Pawłem II na różne kontynenty (...). Ale wiele z opisywanych tu sytuacji jest związanych z innymi ważnymi wydarzeniami w Kościele, które zapisywałem na gorąco w dzienniku.

Autor: Majka Pawlaczyk