Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Jego rodzicami byli Karol Wojtyła senior i Emilia z rodu Kaczorowskich. Karol został ochrzczony dnia 20 czerwca 1920 roku.
   W dzieciństwie nazywano go najczęściej zdrobnieniem imienia – Lolek. Był chłopcem bardzo utalentowanym i kochał sport. Regularnie grał w piłkę nożną oraz jeździł na nartach. Bardzo ważnym elementem życia Karola były wycieczki krajoznawcze, a także spacery po okolicy Wadowic. W większości wycieczek towarzyszył mu ojciec.
    Rodzina Wojtyłów żyła skromnie. Jedynym źródłem utrzymania była pensja ojca – wojskowego urzędnika w Powiatowej Komendzie Uzupełnień w stopniu porucznika. Matka pracowała dorywczo jako szwaczka. Edmund, brat Karola, po ukończeniu gimnazjum w Wadowicach studiował medycynę w Krakowie. Jego matka zmarła gdy Lolek miał 9 lat. Trzy lata później zmarł na szkarlatynę jego brat Edmund, w wieku zaledwie 26 lat.

Wykonała Amelia Chyb
źródło: http://www.wikipedia.pl