5.06.1999 - 17.06.1999 r.

Najdłuższa, 13 dniowa pielgrzymka do Polski była wielkim wyścigiem. Organizatorzy rywalizowali między sobą o wielkość i okazałość swoich ołtarzy, a wierni poszczególnych diecezji o to, kto więcej razy zagłuszy głos Papieża okrzykami i barwami, aura nie mogła zdecydować się, która wersja - zimno, ulewa czy też omdlewająco, upalna będzie odpowiedniejsza dla tej wizyty Ojca Świętego. Papież odwiedził 22 miasta a jego hasłem pielgrzymki było przesłanie "Bóg jest miłością", a tematem było - osiem ewangelicznych błogosławieństw.

mapka pochodzi z serwisu: http://www.papiez.wiara.pl/

TRASA:
5 czerwca - Gdańsk (przylot)
5 czerwca - Sopot
6 czerwca - Pelplin, Elbląg
6-7 czerwca - Licheń
7 czerwca - Bydgoszcz, Toruń
7-8 czerwca - Licheń
8 czerwca - Ełk
8-10 - Wigry (1 dniowy odpoczynek)
10 czerwca - Siedlce, Drohiczyn
10-12 czerwca - Warszawa
12 czerwca - Sandomierz, Zamość
12-14 czerwca - Warszawa
13 czerwca - Radzymin
14 czerwca - Łowicz, Sosnowiec
14-15 czerwca - Karków
16 czerwca - Stary Sącz, Wadowice
16 czerwca - Kraków
17 czerwca - Gliwice, Jasna Góra, Kraków - (pożegnanie)

zdjęcie pochodzi z serwisu: http://www.papa.friko.pl/jp/galeria/g5.html

tekst ze strony...

Siódma, przedostania pielgrzymka do Polski odbyła się w 1999 roku, w dniach 5-17 czerwca pod hasłem: „Bóg jest miłością”. Główną inicjatywą tej pielgrzymki było wezwanie Polaków do intensywnej modlitwy wchodząc do nowego tysiąclecia. Swoje homilie opierał również na 8 błogosławieństwach Ducha Świętego. Papież w tej pielgrzymce odwiedził 21 miejscowości i beatyfikował 108 Polaków, męczenników z okresu II wojny światowej. Będąc w Polskim sejmie poruszył temat dotyczący demokracji i problemów, jakie pojawiają się w raz z nią.

zdjęcie pochodzi z serwisu: http://www.papa.friko.pl/jp/galeria/g5.html

Słowami: "Polska ma pełne prawo, aby uczestniczyć w ogólnym procesie postępu i rozwoju świata, zwłaszcza Europy. Integracja Polski z Unią Europejską jest od samego początku wspierana przez Stolicę Apostolską" poruszył problem dotyczący zjednoczenia Europy. Jednym z najbardziej przejmujących słów papieża, jakie wypowiedział podczas tej pielgrzymki były słowa już wcześniej przez niego wypowiedziane: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej ziemi”.

tekst ze strony...

  • Podczas 13-dniowego pobytu w Ojczyźnie Jan Paweł II odwiedził 22 miasta.
  • Ojciec Święty kanonizował bł. Kingę i beatyfikował 111 osób - 108 Męczenników z okresu II wojny światowej, ks. Stefana Frelichowskiego, m. Reginę Protman i Edmunda Bojanowskiego.
  • W spotkaniach z Papieżem uczestniczyło 10 milionów wiernych.
  • Telewizyjne transmisje uroczystości z udziałem Papieża obejrzało 90 proc. Polaków.
  • W papieskiej Mszy św. w Siedlcach uczestniczyło 5 tys. grekokatolików.
  • Niezaplanowanym wcześniej punktem papieskiej pielgrzymki były odwiedziny w domu państwa Bożeny i Stanisława Milewskich - ubogich mieszkańców podsuwalskiej wsi Leszczewo.

    tekst ze strony...
zdjęcie pochodzi z serwisu: http://www.naszekaszuby.pl/modules/myalbum/photo.php?lid=2031 zdjęcie pochodzi z serwisu: http://www.papa.friko.pl/jp/galeria/g5.html

 

Opracował Kamil Kozub

Powrót