Gazetka szkolna Gimnazjum nr 1 w Polkowicach, czerwiec 2003

Myśl miesiąca

"Gdzie wolność wielka, tam i wiele błędu."

Feryderyk Schiller

"Gdzie wolność wielka, tam i wiele błędu."

Feryderyk Schiller


AUKCJA

21 maja 2003 roku w naszej szkole odbyła się aukcja, z której dochód przeznaczony został na leczenie 21 - letniego Patryka chorego na białaczkę. Na aukcji zostały zlicytowane ciekawe prace plastyczne uczniów oraz przedmioty podarowane z potrzeby serca. Wysoko sprzedały się płyty CD, piłka z autografami piłkarzy KS Górnik Polkowice, a także własnoręcznie wykonane odlewy gipsowe, szkice, obrazy namalowane farbami plakatowymi. Podczas aukcji panowała miła atmosfera. Każdy z przybyłych gości nie miał tak zwanego węża w kieszeni i zdawał sobie sprawę, że szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli. Dzięki dobroci ludzkich sec udało się zebrać 461 zł. Wcześniej, w dniu zebrań z rodzicami, przy okazji informowania o aukcji, z wolnych datków uzyskano 282 zł. Tak więc na konto Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Ochrony Zdrowia, z przeznaczeniem dla Patryka, przesłana została kwota 743 zł. Miejmy nadzieję, że nasz malutki wkład pomoże w jakimś stopniu Patrykowi.

MonikaT.

SZKOLNY
KONKURS
POLONISTYCZNY

W piątek 23.05.2003 r. odbył się w naszej szkole długo oczekiwany konkurs polonistyczny. Uczestniczyli w nim uczniowie z klas pierwszych i drugich. Konkurs miał służyć wcześniejszemu rozeznaniu przed przyszłorocznym "zDolnym Ślązakiem" oraz wyłonieniu najlepszego ucznia - polonisty. Gimnazjaliści mieli do wykonania 11 zadań (maksymalna liczba punktów do zdobycia - 20) oraz musieli napisać wypracowanie na jeden z trzech tematów (tu było do zdobycia 30 punktów).
Znane są już wyniki konkursu.
I miejsce zajął Maciej Pieczonka z kl. I g,
II miejsce  Anna Ościak z kl. IIh, a III miejsce - Martyna Gajerska z kl. Im.

(red.)

BIERZMOWANIE

Dnia 24 maja 2003 r. w kościele Matki Bożej Królowej Polski odbyło się bierzmowanie trzecioklasistów należących do tej parafii (pozostali przystąpią do tego sakramentu w innych terminach z powodu przynależności do innych parafii).
Msza św. Rozpoczęła się o godzinie 1700. Do kościoła nie przyszło wiele osób, głównie rodzice bierzmowanych i ich świadkowie. Wszyscy byli bardzo przejęci. Msza skończyła się około godziny 19.00.

NIRVANA i Mika

KONCERT
Z OKAZJI DNIA MATKI

28 maja 2003 r. w naszej szkole odbył się koncert pt. "Cztery pory roku." Był to koncert zorganizowany z okazji Dnia Matki. Impreza zaczęła się o godz. 1700 i trwała około półtorej godziny.

Podczas koncertu można było wysłuchać pięknych piosenek o porach roku, śpiewanych przez chór, cudnej muzyki, granej na fletach i bębnach przez zespół muzyki dawnej, a także ciekawych wierszy o mamie recytowanych przez pierwszoklasistów.
Przybyłym gościom impreza się podobała. Świadczyły o tym uśmiechy na twarzach i głośne brawa

TINA

KSIĄŻKA
NA WAKACJE

Przedstawiam Wam co miesiąc pewne książki i wyrażam o nich swoją opinię.
W tym miesiącu było mi trochę trudno. Miałam bardzo mało czasu, uczyłam się ciągle do sprawdzianów i nie mogłam znaleźć jakiejś ciekawej książki, której recenzję mogłabym tutaj zamieścić.
Ale na szczęście znalazła się Karolina, koleżanka z klasy, która poleciła mi książki Minkowskiego. Uważała, że powieści i opowiadania tego autora są interesujące i że warto się z nimi zaznajomić.
Przeczytałam pierwszą z brzegu i się nie zawiodłam. "Szaleństwo Majki Skowron" Aleksandra Minkowskiego to piękna historia o dziewczynie, która uciekła z domu, i o chłopaku, który jej pomaga. Majka (to jej pseudonim, tak naprawdę ma na imię Lidia) uciekła po części z powodu ojca, a po części z powodu wynalazku R24. Skowronówna kryła się przed rodziną i szukającą jej policją w lesie, gdzie spotkała Hipolita, syna milicjanta, (rzecz dzieje się w latach siedemdziesiątych). Chłopak podał jej pomocną dłoń. I od tej pory zaczęły się ich przygody. Ale co dokładnie się działo, przeczytacie w tej 152stronicowej powieści młodzieżowej.
Książka jest niedługa, ale wciągająca. Czyta się ją jednym tchem.
Mnie się ta powieść podobała i mam ochotę przeczytać więcej książek tego autora. Polecam ją wszystkim, którzy nie mają co robić na wakacje (i nie tylko).
 

TINA 

Komentarze, odpowiedzi, wyjaśnienia

Na "Stronie wolności" przedstawiacie różne sprawy, mówicie o różnych problemach. Chcemy, żebyście dowiedzieli się, co na ten temat sądzą inni, więc w tym numerze "Szkolnego Peryskopu" zamieszczamy komentarze kilku osób. Tym razem wypowiadają się członkowie zespołu redakcyjnego gazetki.

Drogi Happy!
Podzielamy Twoją radość. Na pewno każdy się cieszy, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, że zbliżają się wakacje. A Ty masz jeszcze jeden powód do radości - idziesz do nowej szkoły. Już życzymy Ci powodzenia na nowej drodze życia!

Trzecioklasisto!
Gratulujemy ukończenia Gimnazjum. Życzymy Ci, abyś pamiętał tylko dobre chwile.

(red.)

SUPER GIMNAZJALISTKA
I SUPER GIMNAZJALISTA JUŻ WYBRANI!

Miesiąc temu rozpoczęła się zabawa, w której udział mogli wziąć wszyscy (uczniowie, nauczyciele, rodzice...). Chodziło o to, że przez cały maj mogliśmy oddawać swoje głosy na (naszym zdaniem) najpopularniejszą uczennicę i najpopularniejszego ucznia.

Do końca maja zbierane były propozycje, a spośród tych, które pojawiały się najczęściej, zostało wybranych dziesięciu uczniów i dziesięć uczennic, ich nazwiska zostały umieszczone na specjalnych ankietach w Internecie. Wystarczyło wybrać swojego kandydata (kandydatkę) i zagłosować. Zabawa cieszyła się dużą popularnością, co można wywnioskować po ilości głosów.
Pod koniec maja poznaliśmy wyniki. Najpopularniejszą uczennicą naszego gimnazjum została Natalia Kozak z klasy IIIm, a najpopularniejszym uczniem - Tomasz Majewicz z klasy IIIa. Zwycięzcy w nagrodę otrzymają dyplomy i maskotki.

(red.)

Osiągi sportowe

Bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie Gimnazjum nr 1 w Polkowicach podczas Mistrzostw strefy legnickiej w lekkiej atletyce, rozegranych 22.05. w Złotoryi, zdobywając 15 medali.
Złote medale zdobyli:
Paweł Krzeszowski - skok w dal, 5,92 m
Kamila Lewandowska - pchnięcie kulą, 11,96 m
Rafał Krawczyk - rzut oszczepem 41,45 m
Srebrne medale zdobyli:
Kamil Kośmider - bieg na dystansie100m, 11,74 s (rekord życiowy)
Jan Wojtowicz - pchnięcie kulą ,11,06 m
Karolina Mowińska - bieg na dystansie 600 m, 1:43:86 min. (rekord życiowy)
Piotr Rak- rzut oszczepem, 41,20 m (rekord życiowy)
Martyna Gidel - bieg na dystansie 300, m 47,39 s (rekord życiowy)
Sylwia Lehner - rzut oszczepem,
Karolina Majewska - skok w dal,4,64 m
Sztafeta 4x100 m kobiet- 55,87 s
Sztafeta szwedzka kobiet
- 2,47:58 min.
Medale brązowe:
Agnieszka Ruszkowska - bieg na dystansie 100 m, 13,76 s
Joanna Jakubczyk - bieg na dystansie 1000 m, 3,24:11 min.
Sztafeta szwedzka mężczyzn - 2,15:33 min.
Pozostałe wyniki:
IV m-ce - Piotr Jakubowski - bieg na dystansie
300 m 39,56 s (rekord życiowy)
IV m-ce - Michał Korgul- pchnięcie kulą, 10, 93 m
V m-ce - Michał Hnytko- skok w dal, 5,45 m
V m-ce - Paulina Klimek-bieg na dystansie 100 m, 13,90 s
V m-ce -Katarzyna Iwon- bieg na dystansie 300 m, 48,50 s
V m-ce -Wojtek Antczak- rzut oszczepem, 37,20 m (rekord życiowy)
V m-ce -Agnieszka Ząbek- bieg na dystansie 1000 m
VIII m-ce -Ewa Kowal- skok w dal
Drużynowo dziewczęta zajęły II miej-sce, chłopcy III miejsce. Startowało 21 zespołów.
(red.)


Stopka redakcyjna

"Szkolny Peryskop" redaguje zespół w składzie:
Krzysztof Biadoń, Katarzyna Dwornik, Anna Duczko, Barbara Kręgiel, Karolina Kurasz, Arleta Łatkowska, Martyna Mielniczek, Karolina Mowińska, Justyna Stępień

Skład komputerowy:
Dominik Cierlik, Witold Haberek, Mateusz Klepacki, Adam Kleczkowski, Łukasz Kołtun, Mateusz Milczarczyk, Krzysztof Pieczarski, Michał Piotrowski, Michał Różański.

Wersja internetowa: Dominik Cierlik


Powrót do Archiwum