Gazetka szkolna Gimnazjum nr 1 w Polkowicach, maj 2003

Myśl miesiąca

Książki nie bywają nigdy w złym humorze, odpowiadają natychmiast na każde zapytanie.

Francisco Petrarka

Książka - nierozdzielny przyjaciel, przyjaciel bez interesu, domownik bez naprzykrzania.

Ignacy Krasicki

Jeżeli nie możecie zrobić z książek przyjaciół, zróbcie z nich bliskich znajomych.

Winston Churchill


CZY CZUJESZ JUŻ POWIEW
WAKACJI?
Sonda


Zadecydowanie tak. Na pewno czuć już zbliżające się wakacje. Jest cieplej na dworze, wkoło jest coraz więcej zieleni. Poza tym wszyscy są radośniejsi, weselsi. Zajęcia lekcyjne są luźniejsze. Każdy już marzy o wyjazdach nad morze, jezioro czy też w góry.
A poza tym wszyscy czekamy na upragniony odpoczynek po pracowitym roku szkolnym.

Kudłata, I c

Dobrze by było już to poczuć. Ale dla mnie na razie jest to najgorszy tydzień, bo muszę popoprawiać złe oceny. Mimo to wakacje już czuć! Wysoka temperatura, rozkwitające kwiatki, drzewa, liście, mniej deszczy, większy luz w szkole. Nie mogę się już doczekać zakończenia roku szkolnego, późniejszych wyjazdów, kąpieli w jeziorze, a może w morzu. Wakacje to jak na razie najlepiej spędzany przeze mnie wolny czas.

Radek

Wracając ze szkoły, czuję, że jest coraz cieplej i że nadchodzi lato. Częściej chcę wyjść na podwórko, pograć z kolegami w piłkę, ale też coraz mniej mam chęci na odrabianie lekcji, naukę czy też inne rzeczy, których nie robi się na świeżym powietrzu i podczas zabaw.

Lubinek

To prawda, czuję to. Chciałabym już wejść do zimnego morza i poło-żyć się na gorącym piasku. Delektować się lodami bez umiaru, robić co chcę i wypoczywać w końcu od tych lekcji.

Natalia D.

Jestem bardzo szczęśliwa, że w końcu zrobiło się ciepło. Nie mogłam już znieść tej zimy. Gdy po kilku dniach przerwy świątecznej wróciłam do szkoły, zauważy-łam uśmiechnięte i opalone twarze kolegów i koleżanek. Marzę już tylko o chwili, kiedy to otrzymam świadectwo i pożegnam się ze szkołą aż do września. Wtedy naprawdę poczuję powiew wakacji.

Beata, kl. I c

Miło byłoby pomyśleć, że już koniec szkoły, jednak jeszcze trzeba się uczyć. Ale powiew wakacji czuję, zwłaszcza w lesie. Śpiew ptaszków, słoneczko grzejące, świeże powietrze - to wszystko odwraca moje myśli od szkoły, wyobrażam sobie wakacje... plaża, słońce, morze, mewy... Ale jak trzeba chodzić do szkoły, to trzeba. I nikt nic na to nie poradzi. Chyba że jest ktoś taki. Ale kto? Oczywiście, 18 czerwca koniec szkoły i wszystkie marzenia się spełnią. Już teraz życzę wszystkim wspaniałej zabawy.

Arnold

Moim zdaniem po tych ostatnich cieplejszych dniach każdy chyba już poczuł, "powiew wakacji". Ja poczułem go już wcześniej, gdy były zapisy na kolonie. Czułem wtedy już w myślach ciepłe słoneczko, szum morza, piasek na plaży. Jednak najtrudniej było się zdecydować, gdzie pojechać. Ja bardzo lubię jeździć na kolonie, bo jest tam fajnie, poznaje się nowych przyjaciół i tak naprawdę to nie wyobrażam sobie wakacji bez kolonii. A wakacje już niedługo!

Misiek®

PODSUMOWANIE AKCJI "GÓRA GROSZA"

Kilka dni temu nadeszły do naszej szkoły podziękowania za udział w akcji "Góra Grosza 2002". Przypominamy, że jest to akcja ogólnopolska organizowana co roku przez Towarzystwo "Nasz Dom", a jej celem jest wsparcie nowych rodzinnych domów dziecka.
  O kwocie, jaką udało się zebrać w naszej szkole, informowaliśmy w grudniowym numerze gazetki - było to 242 zł
9 gr. Z informacji nadesłanych przez organizatorów "Góry Grosza" wynika, że najwięcej, bo aż 2628 zł 88gr w monetach, czyli 30 zł 22 grosze na jednego ucznia!!!, zebrano w Szkole Podstawowej w Klewie koło Żarnowca (województwo łódzkie). No cóż, wypada tylko wyrazić podziw i pogratulować.

(red.)

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W JUWENALIACH

Czy wiecie, że w Polkowicach istnieje wyższa uczelnia? Tak, rok temu została powołana w naszym mieście Dolnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Techniki.
  W dniach od 15 do 17 maja 2003 r. odbędą się pierwsze w historii tej uczelni juwenalia, czyli akademickie święto młodości i radości. Samorząd Studencki DWSPiT przysłał naszemu Samorządowi Szkolnemu zaproszenie na tę imprezę, a właściwie cykl imprez. W programie Juwenaliów 2003 znajdą się m.in. : Korowód Młodych, spektakl Teatru Studenckiego "DNA - dna" z Legnicy pt. "Lokatorium", turniej piłkarski i mistrzostwa w ślizgu (w Aquaparku).

(red.)

DLA
NAJLEPSZYCH

Zbliża się koniec roku szkolnego- czas podsumowania osiągnięć każdego z nas.
W bieżącym roku szkolnym wyróżniający się uczniowie klasy I-III mają szanse otrzymać, oprócz znakomitych ocen na świadectwie, również odznakę ,,Srebrne Piórko Orła". Jest to odznaka dla wyróżniających się osobowości, a więc tych uczniów, którzy z wyjątkowym zaangażowaniem rozwijają swoje zainteresowania w określone dziedzinie, uczestniczą w konkursach wiedzy i odnoszą w nich sukcesy, a przy tym osiągnęli przynajmniej dobry wynik ogólny w nauce i, oczywiście, mają dobrą ocenę z zachowania. W tym roku wspomniana odznaka zostanie przyznana po raz pierwszy, później będzie już przyznawana corocznie.
   Najwyższe rangą wyróżnienie to medal ,,Najlepszy z Najlepszych", przyznawany od zeszłego roku najlepszym uczniom kończącym szkołę. Wśród ubiegłorocznych absolwentów wyróżnieniem tym uhonorowano Martę Bejmę, Edytę Puniach i Radosława Zielińskiego. Kto będzie następny, dowiemy się już niedługo, 17 czerwca, podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego dla trzecioklasistów.
  Wspomniane odznaczenia przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele Dyrekcji Szkoły, Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Rady Samorządu Uczniowskiego.

(red.)

POZNAJMY SIĘ
Nasza klasa - II i

Witajcie, jesteśmy klasą IIi! W tym roku szkolnym zwyciężyliśmy w turnieju "Klasa na Medal". Zespół redakcyjny "Szkolnego Peryskopu" dał nam możliwość zaprezentowania się na łamach gazetki szkolnej, więc korzystamy z tej okazji.
Cała historia zaczęła się 3 września 2001 roku. Dziesięć dziewczyn i szesnastu chłopaków, a na czele nasz wychowawca - pan Robert Królikowski, nauczyciel informatyki... Nie będziemy tu jednak opisywać losów naszej klasy od aż tak zamierzchłych czasów :). Zacznijmy więc od konkretów...


Jesteśmy klasą o profilu informatycznym (zapewne pan Królikowski maczał w tym palce). Przewodniczącym, a raczej przewodniczącą naszej klasy jest Kasia Pleszka, a jej zastępcą - Piotrek Galiński. Nad finansami klasy czuwa nasz klasowy skarbnik Natalia Jedut. Choć przeważamy my (czyli chłopcy), to proporcja między urodą i inteligencją zostaje zachowana. W naszej klasie nie ma podziału na grupy - wszyscy czujemy się bezpartyjni :). Przez dwa lata przebywania ze sobą mocno się zżyliśmy. Przyczyniły się do tego dwie kilkudniowe wycieczki w pierwszej klasie i obóz wędrowny na wakacjach. W maju zaplanowaliśmy kolejną, trzydniową wyprawę, tym razem do Sobótki.
Oprócz podstawowych zadań, jakie spełnia normalna klasa (np. chodzenie na lekcje, robienie tłoku na szkolnych korytarzach, zajmowanie ławek, kotłowanie się przy sklepiku szkolnym) nasza klasa ma tak-że dodatkowe, specyficzne obowiązki. Remik Dudka i Piotrek Galiński obsługują sprzęt nagłaśniający. Dzięki nim wszystko słychać podczas różnych imprez odbywających się w sali gimnastycznej lub w sali widowiskowej oraz na niektórych dyskotekach. Trzech uczniów (Bartek Czapczyński i znów Remik i Piotrek) opiekuje się szkolnym radiowęzłem. To im zawdzięczamy liczne przerwy podczas lekcji, kiedy to są nadawane audycje i komunikaty.
Co najmniej 6 osób z naszej klasy aktywnie współtworzy stronę www Gimnazjum nr 1. Już dwa razy witryna ta wygrała w konkursie na najlepszą stronę internetową organizowanym przez portal edukacyjny Eduseek. Obecnie bierzemy udział w ogólnopolskim konkursie "WWWebska Szkoła", organizowanym przez firmę Komputronik z Poznania (czyżby kolejny tytuł :)).
Naszą salą, którą się opiekujemy i w której mamy lekcje informatyki a czasami godziny wychowawcze, jest pracownia komputerowa. Opieka ta polega m.in. na pomaganiu naszemu wychowawcy w instalowaniu systemów operacyjnych, dokonywaniu drobnych napraw i modyfikacji sprzętu oraz w utrzymywaniu czystości sprzętu komputerowego.
Aż trzech naszych kolegów zasiada w Radzie Samorządu Uczniowskiego: Bartek Czapczyński, Damian Juraszczyk i Kasper Wolak, mamy także swojego lidera - Piotrka Galińskiego.
Nasza klasa bierze także aktywny udział w wielu akcjach, takich jak: ubiegłoroczna "Góra grosza", prezent dla dzieci z Ukrainy lub chociażby ostatnio - zbiórka makulatury. W pierwszym semestrze wydaliśmy "Śpiewnik szkolny", w którym każdy uczeń zamieścił swoją ulubioną piosenkę wraz z chwytami na gitarę. Śpiewnik był sprzedawany w szkole, a zysk został przekazany na cele Samorządu Uczniowskiego. W drugim semestrze zorganizowaliśmy klasową loterię fantową. Każdy uczeń z klasy musiał przynieść do szkoły cenną, ale niepotrzebną mu w domu, rzecz i co najmniej 1 zł na los. Loteria okazała się świetną zabawą, bo za symboliczną złotówkę można było wylosować m.in. oryginalne gry komputerowe, maskotki, mazaki do podpisywania płyt CD, książki i wiele ciekawych bibelotów. Udało się zebrać 35 zł, które przekazaliśmy na cel charytatywny.
W tym roku uczestniczyliśmy w rozgrywkach szkolnej ligi piłki siatkowej. Oprócz tego uczniowie naszej klasy biorą udział w różnych konkursach, reprezentując naszą klasę na forum szkoły, a jak się czasem uda, to nawet i gminy :).
W zeszłym roku szkolnym w turnieju "Klasa na medal" uzyskaliśmy II miejsce. W tym roku w rywalizacji klas zostaliśmy uhonorowani I miejscem. Duża w tym zasługa naszego wychowawcy, który ciągle dopingował nas do działania prawie tak skutecznie, jak Red Bull :). Jest to dla nas szczególne wyróżnienie, dzięki któremu czujemy się naprawdę "Klasą na medal"...

Piotr Kita
i Paweł Murawski


Stopka redakcyjna

"Szkolny Peryskop" redaguje zespół w składzie:
Krzysztof Biadoń, Katarzyna Dwornik, Anna Duczko, Barbara Kręgiel, Karolina Kurasz, Arleta Łatkowska, Martyna Mielniczek, Karolina Mowińska, Justyna Stępień

Skład komputerowy:
Dominik Cierlik, Witold Haberek, Mateusz Klepacki, Adam Kleczkowski, Łukasz Kołtun, Mateusz Milczarczyk, Krzysztof Pieczarski, Michał Piotrowski, Michał Różański.

Wersja internetowa: Dominik Cierlik


Powrót do Archiwum