Powiększ...Sztolnie Kowary - Skarbiec Walonów, to interesująca, bezpieczna trasa turystyczna. Jest ona odbierana przez turystów jako podziemny świat legend, tajemnic i historii prawdziwej, związanej przez blisko 700 lat z poszukiwaniem kruszców, minerałów oraz wydobywaniem rudy żelaza, a także - w ostatnim okresie eksploatacji kowarskich kopalń -rudy uranowej.

Jest to jedna z ponad dwudziestu sztolni radziecko - polskicPowiększ...h zakładów R-1 zajmujących się poszukiwaniem - pozyskiwaniem i wysyłaniem rudy uranowej do ZSRR z przeznaczeniem do wyprodukowania pierwszej radzieckiej bomby atomowej w latach 1945 - 47.

W tym czasie działalność wydobywcza w Kowarach i okolicy była otoczona ścisłą, tajemnicą. A i później dzieje tych sztolni nie były do końca jawne. Wybudowane dla potrzeb Uzdrowiska Cieplice w sztolni komory inhalacyjnej, pozwoliło na prowadzenie leczenia radonowego. 

Było to jedno z trzech w Europie takich inhalatoriów. Po roku 1993 sztolnia została zamknięta, jedynie ,,poszukiwacze skarbów” i ich kuzyni wandale penetrowali ją, w poszukiwaniu łatwych łupów. Zdewastowane zostały urządzenia i wyposażenie górnicze sztolni.

Przygotowana i oddana (29.04.2000) do zwiedzania trasa liczy około 1200 m Powiększ... chodników, komór i grot podziemnych, gdzie zgromadzono skarby Walonów oraz eksponaty związane z wydoby­waniem rud uranu.

Przyjrzeć się tam można pracy górników, pozyskiwania i transportu urobku a także doświadczyć emocji towarzyszących temu miejscu. W zakamarkach i zaułkach czekają, na odsłonięcie tajemnice, echa dawno przebrzmiałych głosów odbijają, się od sklepień grot, czasem pojawią się Uranos I Pluton - dobre duchy sztolni - by zniknąć w niezbadanych jeszcze do końca chodnikach. Panowie, a także Panie mogą przetestować ,,Potencjałkę” - wodę, którą, jako dar natury dla kowarskich gwarków pozostawił mityczny Priap. Nie zdradzamy wszystkich atrakcji czekających turystów, którzy zechcą wejść do wnętrza góry Sulicy, a potrzebujących inhalacji radonowej ucieszy - w niedługim czasie - reaktywowanie byłego inhalatorium.

Zwiedzanie sztolni - godnej zainteresowania trasy będącej członkiem Stowarzyszenia Podziemnych Tras Polski oraz udział w stałych atrakcjach przysztolniowych jest możliwe codziennie od 9.00 do 17.00 (ostatnie wejście). Wejście w grupach od 10-25 osób z przewodnikiem co pół godziny. Należy się ciepło ubrać - temperatura w sztolni około 70C, wilgotność około 98%.

POWRÓT DO ARCHIWUM