Tydzień Planowania Kariery

1Tydzień Planowania Kariery to oferta zajęć skierowana do uczniów klasy III, którzy mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach, warsztatach i spotkaniach poświęconych planowaniu przyszłości edukacyjnej i zawodowej. Głównym celem było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: co dalej gimnazjalisto?2

Pierwszym wydarzeniem otwierającym „Tydzień Planowania Kariery", były Targi Edukacyjne.

W dniu 5 kwietnia br. nasze Gimnazjum gościło szkoły ponadgimnazjalne z Polkowic, Głogowa, Lubina, Chocianowa i Rudnej. Pojawiły się nowe szkoły: Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr z ofertą technikum górniczego oraz TEB Edukacja z Lubina z ciekawą propozycją nauki w zawodzie: technik fryzjer oraz technik analityk.Uczniowie klas III stojący przed wyborem kolejnego etapu kształcenia, mieli możliwość zapoznać się z ofertą 16 szkół.

38 kwietnia gościliśmy panią Annę Szczepańską - doradcę zawodowego Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Polkowicach.

Podczas spotkania, w którym uczestniczyli zainteresowani uczniowie klas III omówione zostały czynniki, które należy uwzględnić w podejmowaniu decyzji związanych z wyborem zawodu. Po spotkaniu nie zabrakło pytań, na które wyczerpująco odpowiadał nasz gość.

45W kolejnym dniu trwającego „Tygodnia Kariery", uczniowie klas III uczestniczyli w spotkaniach z przedstawicielami Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej z Legnicy.

Pani Grażyna Pichla i pan Marcin Przybylski przeprowadzili warsztaty na temat trafnego wyboru dalszej ścieżki kształcenia, z uwzględnieniem własnych predyspozycji. Na przykładzie sukcesów Justyny Kowalczyk uczniowie rozważali, co jest ważniejsze w karierze: wrodzone predyspozycje czy trening.

Kolejna propozycja dla uczniów klas III, to spotkanie z uczniami ZS w Polkowicach. Absolwentki naszego Gimnazjum – a obecnie uczennice ZS w Polkowicach - odpowiadały na nurtujące pytania i udzielały cennych wskazówek.

678

W ostatnim dniu szkolnego „Tygodnia Planowania Kariery", klasy III obowiązkowo musiały zgłosić się do „Ministerstwa Walki ze Stresem", gdzie przeszły przez specjalne antystresowe szkolenie, pod kierownictwemterapeutów i specjalistów z różnych dziedzin:

Pani Marzena Czarzasta – Omińska - dietetyk z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych - przekonywała uczniów do zdrowego i racjonalnego odżywiania. Uczniowie mieli możliwość degustacji HUMMUSU przygotowanego przez naszą kuchnię, który razem z porcją warzyw, czy razowym pieczywem stanowi pełnowartościowy, zdrowy posiłek.

9 10 11 12 13

Jak ważna jest w naszym życiu „wyprostowana postawa ciała" oraz jak sprawność fizyczna pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, przekonywała pani Katarzyna Wieruszewska – fizjoterapeutka z Ośrodka Pomocy Społecznej w Polkowicach.

14 15

Na pytanie „Jak działa nasz mózg?" uczniowie poszukiwali odpowiedzi doświadczając działania EEGbiofeedbacku.
W poszukiwaniach towarzyszyła trzecioklasistom pani Marlena Rudnicka.

16 17 18

Pod opieką inicjatorki „Ministerstwa Walki ze Stresem", pani Małgorzaty Niklasińskiej, krótkie zajęcia z relakscaji prowadziły trzy uczennice z naszej szkoły: Alicja Marynowska, Kamila Krzysiek i Magda Kowalska.

19 20 21

22Na zakończenie uczniowie byli zapraszani na mini test wiedzy o stresie. W tym działaniu wspierał nas pan Wojciech Korzeniewski – przedstawiciel Ośrodka Pomocy Społecznej w Polkowicach. Najbardziej spostrzegawczy uczestnicy zajęć nagradzani byli specjalną odstresowującą piłką.

Życzymy wszystkim trzecioklasistom, powodzenia w realizacji planów edukacyjnych i zawodowych!