Polsko – niemiecka wymiana szkolna w Krzyżowej

Od soboty 28 września do środy 2 października 20 uczniów naszego gimnazjum przebywało w ramach polsko – niemieckiej wymiany szkolnej w Krzyżowej. Wraz z naszymi uczniami w Krzyżowej gościła grupa 24 gimnazjalistów z Niemiec, z miejscowości Möllen, leżącej na południe od Lubeki (Lübeck).

Celem spotkania było nie tylko zawarcie nowych znajomości i możliwość konwersacji w językach obcych, ale także wspólne zmierzenie się z często jakże bolesną historią naszych narodów. I tak w niedzielę poznaliśmy historię przedwojennych mieszkańców Krzyżowej (dawniej Kreisau), zaangażowanych w czasie II wojny światowej w walkę przeciwko Hitlerowi.

W poniedziałek do południa zwiedziliśmy obóz koncentracyjny w Gross – Rosen, a po południu dzieliliśmy się rozważaniami i odczuciami, jakie wywołała w nas wizyta w obozie. Pomógł nam w tym pracownik Krzyżowej i opiekun naszych grup, pan Bartłomiej, który w bardzo ciekawy i niekonwencjonalny sposób przygotował i przeprowadził warsztaty na ten temat. Inne warsztat dotyczyły stereotypów i uprzedzeń panujących między naszymi narodami.

Bardzo ciekawy był też wieczór międzykulturowy, gdzie na wesoło przedstawialiśmy nasze szkoły i miejscowości z których pochodzimy. Szczególną furorę zrobiło zaproponowane przez nas karaoke - wspólne śpiewanie polskich i niemieckich przebojów - które samoczynnie przekształciło się w dyskotekę. W środę pojechaliśmy do Wrocławia, gdzie w grupach mieszanych polsko – niemieckich szukaliśmy wrocławskich krasnali.

Pobyt w Krzyżowej uważamy za bardzo udany i godny polecenia na przyszłość. Nie ukrywamy, że byłoby fajnie, gdyby do kolejnego spotkania z uczniami z Möllen doszło jak najszybciej, a najlepiej już w następnym semestrze!

Konrad K. Ola Sz.