Ekologiczny obóz naukowy

W dniach 17- 20 września grupa uczniów z klasy 2c i 3c wyjechała na Ekologiczny Obóz Naukowy do Świeradowa-Zdrój, uczniom towarzyszyły p. Jolanta Wrzos, p. Iwona Marchlewska i p. Agata Twardziak- Jazienicka.

Praca na obozie rozpoczęła się od wędrówki po Górach Izerskich, gdzie obserwowano torfowiska, ślady po klęsce ekologicznej, roślinność górską i skały. Wycieczkę urozmaicali członkowie grupy Astronomów, którzy podczas przemarszu po ścieżce edukacyjnej Modelu Układu Słonecznego opowiadali o każdej z mijanych planet.

Astronomowie, Ekolodzy, Dziennikarze, Geolodzy, Klimatolodzy i Turyści to grupy, do których zostali przydzieleni uczestnicy obozu. Każda z grup musiała wykonać określone zadania. Astronomowie zbierali i prezentowali wiadomości o Wszechświecie, Astroizerach i Parku Ciemnego Nieba Ekolodzy dokumentowali i wyjaśniali skutki klęski ekologicznej. Dziennikarze przedstawiali co wieczór teleekspress, w którym podsumowywali wydarzenia dnia. Geolodzy zbierali skały i wyjaśniali ich pochodzenie. Klimatolodzy charakteryzowali klimat Gór Izerskich i co wieczór przedstawiali prognozę pogody. Turyści dokumentowali i prezentowali największe atrakcje turystyczne regionu Sudetów Zachodnich.

Zajęcia odbywały się również w Karkonoskim Centrum Edukacji, gdzie atrakcją była wystawa „Wirtualne Karkonosze" w Szklarskiej Porębie oraz w Ogrodzie Trzech Żywiołów przy siedzibie Nadleśnictwa Świeradów-Zdrój, tutaj uczniowie mogli m.in. poznać torfowisko dotykając roślin je tworzących.

Na zakończenie obozu odbyła się debata podsumowująca, na której grupy zaprezentowały wykonane zadania. Wyniki ankiety ewaluacyjnej pokazały, że uczestnikom obozu zajęcia się bardzo podobały, dały dużo frajdy i spory zastrzyk wiedzy.

Marta Sawińska II c