Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

dtz1Światowy Dzień Telefonów Zaufania obchodzony jest co roku w 160 krajach świata. Inicjatorem tego święta jest Child Helpline International, ogólnoświatowa organizacja zrzeszająca telefony zaufania dla dzieci.

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka został uruchomiony w 2008 roku z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka. Każde dziecko potrzebujące pomocy może zadzwonić na numer 800 12 12 12, z którym można połączyć się bezpłatnie z każdego telefonu stacjonarnego oraz z telefonów komórkowych głównych operatorów sieci komórkowych. Telefon jest czynny przez całą dobę. W godzinach 8.15-20.00 dyżurują specjaliści. W godzinach nocnych dziecko dzwoniące może pozostawić wiadomość na poczcie automatycznej. Rano skontaktuje się z nim pracownik telefonu.