Spotkanie z wolontariuszem z Filipin

W dniu 26.04.2013 r. odwiedził naszą szkołę pan Norbert Palimąka – wolontariusz z Filipin. W spotkaniu wzięło udział 16 klas gimnazjalnych. Gość pracuje pod szyldem Fundacji ESPA w Legnicy.

Pan Norbert opowiadał o Filipinach z innej strony niż wcześniej zaproszeni rodowici Filipińczycy. Uczniowie mogli usłyszeć i zobaczyć życie ubogich dzieci mieszkających na wsiach. Te dzieci już od 3 roku życia ciężko pracują przy łupaniu kamieni z rudą żelaza. Wiele z nich żywi się odpadkami zebranymi na śmietniku. Ich marzeniem jest edukacja czyli codzienne chodzenie do szkoły i zdobywanie wiedzy potrzebnej do uzyskania dobrej pracy.

Nasz gość poruszony ich losem zorganizował wśród swych znajomych zbiórkę pieniędzy i wybudował Bambusową Szkołę Nadzieja – dla tych dzieci. Przy budynku szkoły wisi flaga Polski i Filipin. Miło było patrzeć na uśmiechnięte buzie małych Filipińczyków, którzy bardzo cieszyli się z tego prezentu – szczytu ich marzeń. Koszt wybudowania szkoły wyniósł 18000, 00 zł., a utrzymanie jednego dziecka w tej szkole wynosi 80,00 zł miesięcznie.