Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

18 kwietnia z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich nasza biblioteka szkolna zaprosiła wiceprezesa Towarzystwa Ziemi Polkowickiej. Pan Grzegorz Kardyś, miłośnik regionu i autor książek o nim, na spotkaniu z uczniami opowiadał o swojej pasji kolekcjonerskiej. Zdradził młodzieży, jak gromadzi materiały do swoich publikacji i kolekcji.

P. Grzegorz Kardyś jest autorem 8 książek o wsiach z Gminy Polkowice: Kazimierzowa, Moskorzyn, Żuków, Tarnówek, Guzice, Żelazny Most, Komorniki i nieistniejący już Barszów (wszystkie tytuły można wypożyczyć w bibliotece). Obecnie zbiera materiały do publikacji o Biedrzychowej, Jędrzychowie i Sobinie. Często wyjeżdża w teren i rozmawia najczęściej znajstarszymi mieszkańcami, od których zdobywa najróżniejsze informacje, dokumenty i zdjęcia, często prawie zapomniane i jedyne w swoim rodzaju. Ostatnio pracuje także nad udokumentowaniem działalności szkół w Polkowicach i okolicznych wsiach.

Na zakończenie spotkania każdy uczestnik (z kl. IA i III G) otrzymał na pamiątkę widokówkę z regionu i zakładkę do książki Towarzystwa Ziemi Polkowickiej, a biblioteka szkolna wzbogaciła się o cenną publikację "Polkowice i okolice na starych pocztówkach".

Serdecznie dziękujemy panu Grzegorzowi Kardysiowi za jego działalność dla małej ojczyzny. Jesteśmy przekonani, że spotkanie to wywarło pozytywny wpływ na młodych ludzi i zaszczepiło w nich to wartościowe hobby, miłość do regionu i ciekawy sposób na życie.