Dzień liczby Pi

piW Gimnazjum nr 1 imienia Jana Pawła II w Polkowicach uczniowie hucznie uczcili Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. To święto jest obchodzone 14 marca, ponieważ najpopularniejsze przybliżenie tej stałej matematycznej wynosi 3,14.

Od razu po wejściu do szkoły nie dało sie nie zauważyć wielu uczniów z plakietkami z liczbą pi na koszulkach, plecakach, torbach. Uwagę przyciągała również wystawa. Pomysłowe plakaty i długi transparent z fragmentem rozwinięcia dziesiętnego liczby pi przygotowane przez młodzież wprowadzały nas w matematyczny nastrój. Tuż obok na każdej przerwie wyświetlano prezentację. Ukazywała ona w przystępny sposób główne fakty na temat liczby pi.

Na lekcjach matematyki różne klasy udawały się wraz z nauczycielami do sali audiowizualnej. Uczniowie mogli wysłuchać wykładu przygotowanego przez kilku trzecioklasistów. Przybliżał on dzieje liczby pi – od starożytnych Babilończyków do współczesnych naukowców. Później paru ochotników miało okazję wzięcia udziału w teleturnieju „Pilionerzy". Pytania nie były łatwe – uczestnicy musieli wykorzystać informacje z lekcji lub przedstawione na wykładzie. Jednak nagrody warte były trudu – za prawidłowe odpowiedzi na wszystkie pytania uczniowie wygrywali szóstkę z matematyki, zdobywając również między innymi plusy z aktywności, dodatkowe nieprzygotowania. Z pewnością przydadzą im się w pozostałych trzech miesiącach szkoły.

Całą imprezę organizowali matematycy: pani Ola Kowalska i pan Karol Korpak z pomocą swoich wychowanków. Ciekawe, co przygotują w przyszłym roku.