Dzień Bezpiecznego Internetu

5 lutego w prawie 100 krajach na całym świecie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Po raz pierwsz odbył się w 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, a także zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

dbi
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu jest organizowany od 2005 roku przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. W tym roku DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Krystynę Szumilas, minister edukacji narodowej. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

Tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu są prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Wszystkie działania są realizowane pod hasłem "Serfuję. Respektuję". Należy przez to rozumieć, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy - ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Podczas serfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.

Krystian Błaut (kl. Ia) – I miejsce w konkursie wiedzy o bezpiecznym internecieZ okazji Dnia Bezpiecznego Internetu w naszym Gimnazjum odbyły się dwa konkursy: II Szkolny Konkurs Wiedzy o Bezpiecznym Internecie dla uczniów klas pierwszych oraz Szkolny konkursu na logo promujące bezpieczeństwo w Sieci. Ten drugi konkurs przygotowali uczniowie z klasy II b w ramach zespołowego projektu edukacyjnego. Podsumowania obu konkursów, wręczenie dyplomów i upominków odbyło się 13 lutego (na zdjęciach). Uczniowie klasy II b przygotowali jeszcze kilka ciekawych propozycji dla wszystkich uczniów i nauczycieli. Powstała prezentacja multimedialna na temat historii Internetu wraz z quizem pozwalającym sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu. Oba materiały są już dostepne na stronie internetowej przedmiotu informatyka, która znajduje się na Szkolnym Portalu Edukacyjnym. Powstała także strona o Bezpiecznym Internecie oraz film opowiadający o zagrożeniach wynikających z korzystania z Internetu. Już wkrótce zostaną one udostępnione w Szkolnym Portalu Edukacyjnym.

Dawid Komarnicki (If) – II miejsce w konkursie wiedzy o bezpiecznym internecieAdrian Sikora (If) – III miejsce miejsce w konkursie wiedzy o bezpiecznym internecie

Więcej informacji o DBI można znaleźć na http://dbi.saferinternet.pl