Ekologiczny Obóz Naukowy

W dniach 22-25.09.2014 r. uczniowie zainteresowani naukami przyrodniczymi z klas II i III wyjechali na Ekologiczny Obóz Naukowy do Świeradowa-Zdroju, gimnazjalistom towarzyszyły: p. Jolanta Wrzos, p. Iwona Marchlewska i p. Agata Twardziak- Jazienicka.

Astrofizycy, Ekolodzy, Dziennikarze, Geolodzy, Klimatolodzy, Genetycy i Turyści to grupy, do których zostali przydzieleni uczestnicy obozu. Każda z grup musiała wykonać określone zadania. Astronomowie prezentowali wiadomości o Parku Ciemnego Nieba w Izerach i planetach na ścieżce modelu Układu Słonecznego. Ekolodzy wyjaśniali skutki klęski ekologicznej wywołanej działalnością tzw. Czarnego Trójkąta. Dziennikarze przedstawiali codziennie teleekspress z wydarzeniami dnia. Geolodzy przygotowali quizy nt. rodzajów skał, a Klimatolodzy co wieczór przedstawiali prognozę pogody. Grupa Turystów dokumentowała atrakcje turystyczne Sudetów Zachodnich. Genetycy zapoznali obozowiczów z budową DNA i problemem GMO.

Młodzi ekolodzy zwiedzili hutę szkła kryształowego „Julia" w Piechowicach, uczestniczyli w zajęciach w Ogrodzie Trzech Żywiołów w Nadleśnictwie Świeradów, obejrzeli przykłady rewitalizacji pałaców i parków w Dolinie Pałaców i Ogrodów, wędrowali wzdłuż zbiornika utworzonego przez budowę tamy w Pilchowicach, wjechali kolejką gondolową na Stóg Izerski, mieli możliwość spróbowania leczniczych wód w pijalni wód mineralnych mieszczącej się w największej w Polsce hali uzdrowiskowej w Świeradowie-Zdroju. W Leśnym Banku Genów „Kostrzyca" uczniowie uczestniczyli w prezentacji zadań LBG, rozpoznawali drzewa w arboretum i badali stan czystości wód wypływających z biologicznej oczyszczalni ścieków.

Końcowym elementem obozu była debata oraz quizy i gry podsumowujące omawiane zagadnienia. Wyniki ankiety ewaluacyjnej pokazały, że uczestnikom obozu zajęcia dostarczyły dużo pozytywnych emocji i spory zastrzyk wiedzy.

JW