Niezwykła lekcja historii

Wyjątkową wystawę podziwiać można było do końca lutego w naszej szkole. To mnóstwo planszy przedstawiających historię Anny Frank, żydowskiej dziewczynki, która zmarła w obozie  koncentracyjnym pozostawiając po sobie dziennik.  Po wystawie oprowadzali specjalnie wyszkoleni wolontariusze – uczniowie klas VIII i III gimnazjum. Wobec historii Anny Frank nie można przejść obojętnie. Wystawa "Anna Frank, historia na dzień dzisiejszy", przygotowana została przez Fundację Dom Pokoju w partnerstwie z Domem Anny Frank oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau. Niosąc niezwykle ważne przesłanie wędruje po wielu miastach w całej Polsce. I W naszej szkole pojawiła się  jako część autorskiego projektu Pani Doroty Doskocz „Od Holokaustu do żywej nadziei”, gdzie kolejnym krokiem będzie wyjazd młodzieży na Marsz Żywych do Auschwitz - Birkenau Celem projektu jest po pierwsze budowanie dialogu dobrej kultury pomiędzy ludźmi, narodami. To także wpajanie młodzieży tolerancji, burzenie ducha antysemityzmu, uwrażliwianie na empatię. Ciekawym rozwiązaniem jest to, że po wystawie oprowadzali uczniowie szkoły. Fundacja, która przywiozła wystawę przez dwa dni szkoliła 21 wolontariuszy, którzy w ciekawy sposób opowiadali historię Anny Frank, swojej rówieśniczki. Wystawa cieszyła  się dużą popularnością.  Zwiedziły ja wszystkie klasy VI-VIII oraz III gimnazjum, a także starsze klasy z innych szkół podstawowych, uczniowie z Zespołu Szkół Zjednoczonej Europy, Seniorzy z PCUZ „Słoneczny Zakątek” i z Centrum Usług Socjalnych, a także indywidualni mieszkańcy Polkowic.