MIKUSZEWO ODKRYTE !!!

Dnia 12 września 2018 roku grupa uczniów naszej szkoły i SP2 w Polkowicach wyruszyła do Mikuszewa, na trzydniowe warsztaty językowe z językiem niemieckim. Uczniowie przez trzy dni gościli w zabytkowym pałacu z końca XIX wieku, będąc jedynymi jego mieszkańcami, nie licząc 3 pań opiekunek, 2 pań animatorek językowych i pana Zygmunta, dobrego ducha tego pałacu, do którego można było zgłaszać wszelkie bolączki i usterki (popsute gniazdka, kontakty, okna, a nawet rozklejone buty). Po przyjeździe, przydzieleniu pokoi i krótkim odpoczynku odbyło się spotkanie organizacyjne. Uczniowie zebrali się na parterze pałacu, w dużej sali, która w przeszłości mogła być salą balową. Spotkanie poprowadziła pani Małgorzata Bobrowska, szefowa MDSM w Mikuszewie. Pani Małgosia przedstawiła regulamin obowiązujący w Pałacu, omówiła program zajęć, i odpowiadała na różne pytania uczniów np.: dotyczące dawnych mieszkańców pałacu i -  co najważniejsze - czy w tym pałacu straszy?  Z wystawy mieszczącej się przy głównym wejściu, uczniowie mogli dowiedzieć się, że ostatnim prywatnym właścicielem pałacu od roku 1923  był Zdzisław Baranowski, Rotmistrz 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, zięć Józefa i Marii Chełkowskich, właścicieli pałacu w Śmiełowie, którzy „zasłynęli w Wielkopolsce jako wzorowi gospodarze majątku wiejskiego i krzewiciele tradycji patriotycznych.” Posiłki uczniowie spożywali w budynku dawnej karczmy, znajdującej się przy wjeździe na teren pałacu. Miedzy posiłkami odbywały się warsztaty, w  trakcie których uczniowie bawiąc się,  doskonalili swoje umiejętności językowe, realizowali zadania w grupach, prezentowali wyniki swojej pracy na forum. Pogoda i humory dopisały, a czas minął bardzo szybko, zbyt szybko. W przerwach uczniowie grali w bilard, tenis stołowy, trenowali biegi przed zawodami koszykarskimi w Bydgoszczy, zbierali kasztany, grali w piłkę i odwiedzali jedyny w Mikuszewie sklepik.

sju